Ana sayfa Bilgi Bankası Dijital Telsiz nedir?

Dijital Telsiz nedir?

1063
0
PAYLAŞ

Telsizin doğuşu ve Dijital Telsize gelen yolculuk

1900’lü yıllarda ilk kez Amerikan ordusunda kullanılmaya başlanan ve daha sonra hızla yaygınlaşan çift yönlü telsizler, günümüz iş dünyasında da önemini koruyor. Madenlerde, okullarda, limanlarda, şantiyelerde, konferans salonlarında, sanayide, askeriyede ve benzeri pek çok sektörde personel iletişimi ve yönetiminde oldukça pratik bir seçenek oluşturan telsizlerin analog ve dijital seçenekleri bulunuyor. Teknolojideki yeniliklerin iletişim sektöründeki yansıması olan dijital telsizler, geleneksel analog telsizlerden farklı ve üstün özellikler içeriyor. Kullanıcılar, ihtiyaçlarına göre analog veya dijital telsizler arasında seçimlerini yapabiliyor.

Dijital telsizler, sesi aktarmak için dijital sistemi yani 1 ve 0 rakamlarından oluşan matematiksel binari sistemini kullanıyor. Bu nedenle de ilettikleri ses, analog telsizlere nazaran çok daha net oluyor. Dijital telsizlerin arka plandaki sesleri ayırt ederek iletmeme, geniş kapsama alanı, GPS uygulaması, veri takibi, yazılı mesaj, aynı anda birden çok görüşme yapabilme, acil durum mesajı gibi ekstra özellikleri de bulunuyor.

Dijital telsizlerin ses kalitesi

Dijital telsizlerin analog telsizlere göre en önemli avantajlarının başında sesi net olarak iletebilme özellikleri geliyor. Geleneksel analog telsizlerde mikrofon tarafından yakalanan her ses karşı tarafa iletiliyor. Bu durumda eğer arka planda çok ses ve gürültü varsa, ses netliğini kaybediyor ve telsiz görüşmeleri çok zor anlaşılıyor. Oysa dijital telsizlerde yazılım sadece konuşan kişinin sesine odaklanıyor ve bu sayede telsiz konuşmaları analog teknolojiye göre çok daha pürüzsüz bir şekilde gerçekleşebiliyor.

Dijital telsiz kapasitesi

Dijital telsiz sistemlerinde bant genişlikleri daha verimli olarak kullanılabiliyor. Dijital teknoloji, 12,5 kHz banttan birbirinden tamamen farklı iki kanalda yayın yapılmasına olanak tanıyor. Dijital telsiz teknolojisinde kapasiteyi arttırmak ve daha çok kullanıcının görüşme yapmasını sağlamak da kolaylıkla gerçekleşebiliyor.

Dijital telsiz kapsama alanı

Kapsama alanının sınırlarına yaklaşırken analog telsizlerde ses kalitesi bozuluyor. Dijital telsizlerde ise böyle bir sorun yaşanmıyor. Kapsama alanının sınırlarında sinyal çok güçlü olmasa bile, dijital telsizle gönderilen mesajlar anlaşılabilir bir netlikte karşı tarafa ulaşabiliyor. Geniş kapsama alanında dahi seste parazitlenme olmadan iletişim kurabilmek, dijital telsizlerin en önemli avantajları arasında yer alıyor.

Dijital telsizlerin pil ömrü

Diğer bütün mobil cihazlarda olduğu gibi telsizlerde de batarya ömrü oldukça önemli bir kalite kriteri olarak önem kazanıyor. Dijital telsizlerin batarya ömrünün analoglara göre ortalama %40 daha uzun olması, beraberinde konuşma süresinin uzunluğunu ve enerji verimliliğini de getiriyor.

Bekleme modundayken dijital ve analog telsizler hemen hemen aynı miktarda enerji kullanıyor. Fakat görüşme sırasında dijital telsizler analog telsizlere göre çok daha az pil tüketiyor. İşte bu yüzden çok görüşme yapması gereken kullanıcılara dijital telsiz kullanımı tavsiye ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here