Ana sayfa Bilgi Bankası Atex telsiz önemi

Atex telsiz önemi

1550
0
PAYLAŞ

ATEX EXPROOF TELSİZ CİHAZLARIN KULLANIM ÖNEMİ

Akaryakıt ve gaz dolum tesisleri, rafineriler, kimya fabrikaları, maden işletmeleri, petrokimya tesisleri, ilaç fabrikaları gibi patlayıcı atmosfer özelliği taşıyan iş yerlerinde yanıcı gazlar, buhar ya da tozlar nedeniyle patlamalar oluşabilir. Bu patlamalarda yaşam kayıpları ve ciddi yaralanmalar meydana gelebilir. Bu nedenle Atex Exproof telsiz cihazların kullanımı yaşamsaldır.

Patlayıcı ortam nasıl oluşur

Yanıcı gazlar, tozlar, sis ya da buharlar havaya yeterli miktarda karıştıkları zaman patlamaları için gereken tek şey, bir ateşleme kaynağıdır. Bu durumda büyük hasarlara neden olabilecek patlamaları engellemek için iki seçenek bulunur:

1- Patlamaya neden olan madderin havaya salınımlarını önlemek

2- Tutuşma kaynağını engellemek

Riski azaltmak için çok yaygın bir şekilde kullanılan bu iki yöntem için doğru ekipmanları seçmek gerekir.

ATEX NEDİR?

Tehlikeli iş ortamlarında yüksek seviyede güvenlik oluşturmak için birçok ülkede düzenlemeler ve standartlar geliştirilmiştir. Atex de patlayıcı ortamların kontrolü için hazırlanan uluslararası direktiflere verilen isimdir.

99/92/EC (ya da ATEX 137 ya da ATEX İşyeri Direktifleri) olarak bilinen direktiflerde patlayıcı atmosfer riski olan işyerlerindeki işçilerin sağlığının ve güvenliğin korunması için minimum gereksinimler açıkça belirtilmiştir. 94/9/EC ( ya da ATEX 95 veya ATEX Ekipman Yönergesi) direktifinde ise koruyucu ekipmanlar hakkında detaylı bilgiler yer alır. Bu belirtilen yönetmelikler, tüm ekipmanlara ve koruyucu sistemlere uygulanır.

İmalatçıların, tedarikçilerin veya ithalatçıların ürünlerinin yönergelere uygunluğu için bazı testler yapılır ve ürünler onaylanmış kuruluşlar tarafından sertifikalandırılırlar. Onaylanan ürünler “Ex” sembolü ile işaretlenir.

Temmuz 2003 yılından bu yana Avrupa Birliği’nde üretilen cihazlarda bu standartlar dikkate alınmaktadır.

Tehlikeli sahaları tanımlamak

Riskli işyerlerindeki cihazların seçimi yapılırken öncelikle tehlikeli sahaları tanımlamak, sınıflandırmak ve her bölgeye en uygun araçları seçmek gerekir. Bu sınıflara “ZON” adı verilir. Zon belirleme konusunda dünya çapında iki hakim görüş bulunur. Özellikle kömür sanayinde yaygın olarak kullanılan Batı Avrupa Görüşü ve petrol sanayine yön veren Kuzey Amerikan görüşleri yaygındır. Kuzey Amerika dışında bütün dünya çapında kabul gören görüş ise Avrupa Standartlarıdır.

Avrupa standartlarına göre gaz bulunan sahalar 3 Zone’a ayrılır:

Zone 0: Akaryakıt tankı içi gibi her zaman patlayıcı gaz bulunan yerler

Zone 1: Zone 0 gibi yerlere yakın olan sahalar. Patlayıcı gaz olma olasılığı yüksek yerler

Zone 2: Normalde patlayıcı gaz bulunmayan fakat örneğin arıza ya da kaza sonrasında bu tip patlayıcı gaz bulunabilecek yerler

Aynı şekilde patlayıcı toz ortamları için de Zone20, Zone21 ve Zone 22 alanlar uzmanlar tarafından belirledikten sonra, her alanın özelliğine uygun cihaz ve teçhizat seçimi yapılarak ateşleme kaynaklarının ortmadan kaldırılması gerekir. Bu alet ve cihazlar, ATEX Exproof standartları doğrultusunda korumalı olarak tasarlanmış olmalıdır.

Atex Exproof cihazlar nasıl seçilir?

Atex Exproof cihazlar uzman teknik personel tarafından amaca ve kullanım yerine uygun bir şekilde seçilmelidir. Seçilen cihazların ATEX veya EX sertifakaları olmasına dikkat edilmelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here