Ana sayfa Bilgi Bankası Lisanssız telsizler ve çekim mesafeleri

Lisanssız telsizler ve çekim mesafeleri

2639
0
PAYLAŞ


Lisanssız telsizler nedir;

Ülkemizde PMR446 olarak geçen;  Ses ve veri haberleşmesine açık, çok sayıda kullanıcının ortak  frekans bandını  kullanarak,  kısa mesafe erişimli telsiz haberleşmesinde kullanılan cihazlardır.

Kullanım izni için telsiz ruhsat izni gerektirmeyen lisanssız  el telsizleri;  0.5 watt çıkış gücüne sahip olup, 446Mhz frekansında çalışmaktadırlar.

Türkiye’de PMR446 lisanssız telsiz kullanmak için herhangi bir ruhsat izni gerekmemektedir. Bir çok Avrupa ülkesinde de serbest olarak kullanılmaktadır.

Telsizlerin görüşme mesafeleri ; Açık alanda  antenleri birbirini görebildiği ortamlarda  mesafe 10km’yi dahi bulabilmektedir.

Özellikle şehir içerisinde, binalar arasında, araya engellerin girmesiyle bu mesafeler  1kilometreye kadar bile düşebilmektedir.

Kapalı alanlarda ise katlar arası iletişim sağlayabilirken, Eksi katlarda  örneğin -3. katta bulunan otopark ile binanın +15.katı arasında iletişim sağlanamayabilmektedir.

El telsizleri mesafe yeterli gelmediği zaman;  4446175’i arayarak,  teknik mühendislerimiz  sahada ön keşif yapacak,  akabinde sizin için en uygun olacak sistem yada telsiz önerisinde bulunacaktırlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here