Ana sayfa Bilgi Bankası Telsiz Terimleri

Telsiz Terimleri

678
0
PAYLAŞ

Telsiz araştırması yaptıysanız bir çok telsiz terimi ile karşılaşmışsınızdır. Bu terimler bazen kafa karıştırıcı olabilir. Fazla ve kullanmadığınız özelliklere sahip telsizleri almak yerine ihtiyacınızı tam karşılayacak telsizi seçmeniz önemlidir. Bu yazımızda telsizlerde kullanılan ve bilinmeyen terimlerin ne anlama geldiğini açıklayacağız.

Lisanslı Telsiz

Lisanslı telsizleri kullanmanız için bir ruhsat/lisans almanız gerekir. Lisanslı telsizleri lisans olmadan kullanmanın yasal olarak cezası vardır. VHF ve UHF frekans aralıklarında çalışabilir. Lisanslı telsizlerin kullanım amacı olası parazit, kesinti ve çakışmaların önüne geçmektir.

Lisanssız Telsiz

Lisanssız telsizleri kullanmanız için hiçbir belge almanıza gerek yoktur. Lisanssız telsizler genel olarak analog telsizlerdir. Ancak günümüzde lisanssız dijital telsizlerde mevcuttur.

UHF

Ultra Yüksek Frekans olarak Türkçeye çevirilmiştir. 300 MHZ’den 3 GHZ’ye kadar geniş bir frekansa sahiptir. VHF’den daha yüksek bant genişliğine sahiptir, daha fazla bilgi aktarımı yapar. VHF’ye göre daha uzun dalga yayabilir.

VHF

Çok Yüksek Frekans olarak Türkçeye çevirilmiştir. 30MHz’den 300MHz’ye kadar frekans aralığı vardır.

IP Sertifikaları

Suya ve toza karşı dayanıklılığını ifade eder. Her sertifika birbirinden farklıdır. Örneğin IP57 ve IP67 sertifikaları ikisi de suya ve toza dayanıklıyken dayanıklılık süreleri değişmektedir.

Atex Sertifikası

Patlayıcı atmosfere sahip ortamlarda patlama riskine karşı önlem alınmış ibaresidir. Atex sertifikası sayesinde yanıcı gaz vb. maddelerin bulunduğu ortamlarda telsizler kullanılabilirliğini ifade eder.

Ex Sertifikası

Atex sertifikası ile aynıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here